Magri zabezpečil Mbappému nešťastnú rozlúčku s PSG, Jackson pokračuje v streleckej forme

Frank Magri a Yann Gboho ukradli na Parc des Princes niekoľko nepravdepodobných titulkov, keď Toulouse zabezpečilo, že rozlúčka Kyliana Mbappého s Parížom Saint-Germain skončila v slzách, zatiaľ čo Nicolas Jackson, Iñaki Williams, Victor Boniface a Jarell Quansah končia skvelé sezóny v pozoruhodnej forme.

Nedeľňajší súboj Lacné futbalové dresy PSG s Toulouse mal byť pre miestneho hrdinu Mbappého poslednou príležitosťou na rozlúčku pred očami priaznivcov, ktorí ho uctievajú od jeho príchodu do klubu v roku 2017.

Namiesto toho večer patril hosťom - a ich africkým útočníkom Gbohovi a Magrimu -, zatiaľ čo Mbappého nešťastný týždeň, ktorý sa začal vyradením z Ligy majstrov UEFA na pôde Borussie Dortmund, sa skončil ďalším sklamaním.

Víťaz majstrovstiev sveta otvoril skóre v ôsmej minúte, čím zdanlivo nasmeroval PSG na cestu k 21. ligovému víťazstvu v sezóne, ale Toulouse vyrovnalo o päť minút neskôr prostredníctvom Thijsa Dallinga a v druhom polčase skórovali Gboho a Magri, aby zabezpečili víťazstvo 3:1.

V 68. minúte si Gboho, rodák z Pobrežia Slonoviny, prebral loptu na hranici pokutového územia PSG, vnikol do pokutového územia a jemnou kľučkou poslal loptu za Arnaua Tenasa, čím dostal Le TeFeCe do nepravdepodobného vedenia. V piatej minúte prestávky, keď PSG zúfalo hľadalo vyrovnanie, náhradník Magri zabil súťaž s blízkym volejom po stretnutí s Warrenom Kamanzim.

Futbalový Zápas

Bol to Magriho prvý gól, odkedy skóroval v úvodnom zápase Afrického pohára národov proti Guinei. 24-ročný hráč totiž v roku 2024 zdanlivo stratil svoj strelecký talent, keďže pred odletom na AFCON strelil len štyri ligové góly.

Gboho, januárový podpis z Cercle Brugge, videl, že jeho akcie dramaticky stúpli od návratu do Ligue 1, pričom produkt akadémie Stade Rennais bol kľúčovým protagonistom v stúpaní Toulouse späť do tabuľky po tom, čo sa snažili žonglovať kontinentálne zápasy a domáce povinnosti neskoro v roku 2023.

V počte úspešne zakončených driblingov zatienil futbalové tričko Mbappé a v počte vytvorených šancí sa vyrovnal francúzskemu velikánovi.

Dvadsaťtriročný hráč sa narodil v meste Man na Pobreží Slonoviny a pred odchodom do Francúzska vyrastal v Gabone po tom, ako jeho otec odcestoval do tejto stredoafrickej krajiny za prácou.

V 15 zápasoch Ligue 1 za Toulouse sa podieľal na piatich góloch a jeho pomalý štýl, elegantná hra a snaha si získavajú obdivovateľov po tom, čo ho nedostatočná zrelosť pravdepodobne stála šancu skutočne sa presadiť v Rennes.

Aj vo Francúzsku Pierre-Emerick Aubameyang predĺžil svoj vynikajúci záver kampane dvojitým gólom, keď Marseille porazilo Lorient 3:1.

Bola to perfektná odpoveď OM po minulotýždňovom vyradení z Európskej ligy UEFA Atalantou, pričom Auba sa vrátil do formy po tom, čo sa mu nepodarilo skórovať ani v jednej z etáp proti Talianom.

Pod vedením bývalého šéfa Pobrežia Slonoviny Jeana-Louisa Gasseta strelil od polovice februára 15 gólov a v tabuľke strelcov Ligue 1 sa posunul na štvrté miesto - za Mbappého, Jonathana Davida a Alexandreho Lacazetta.

V pondelok v Premier League sa Liverpool vzdal náskoku 3:1 v závere zápasu a umožnil Aston Ville uchmatnúť bod za pulzujúcu remízu 3:3. Bol to však nezabudnuteľný večer pre stredopoliara Reds Quansaha, ktorý strelil svoj prvý gól v Premier League.

Tento 21-ročný anglo-ghanský obranca, ktorý bol pred začiatkom sezóny pomerne neznámy, bol hlavným prínosom zranenia Joëla Matipa, ktoré ukončilo kampaň, a výrazne sa rozvinul v srdci zadných radov Merseysiders po boku Virgila van Dijka.

Tri góly proti Villans, ktorí sa usilujú o postup do Ligy majstrov, nepredstavovali jeho najlepší defenzívny výkon v tejto sezóne, ale Quansah napriek tomu zahviezdil počas posledného zápasu Jurgena Kloppa za Liverpool.

Mladý stopér poslal Liverpool do vedenia 3:1 v 48. minúte, keď sa vyšvihol nad obranu Villy, prihral Harveymu Elliottovi a poslal silnú hlavičku za Emiliana Martíneza.

Gól bol pôsobivý pre trajektóriu lopty, keďže sa zdalo, že Quansahova snaha sa stáča mimo šírku bránky predtým, ako sa dotkla tyče a prešla cez čiaru, ako aj pre čas zavesenia obrancu po jeho vynikajúcom skoku, ktorý mu dal výhodu pred zotrvávajúcim Lucasom Dignom.

"[Quansah] sa skvele zavesil do vzduchu," povedal v televíznom komentári bývalý záložník Villy Andy Townsend. "Robí všetko pre to, aby to udržal pod brvnom, perfektne to nasmeroval do vzdialenejšieho rohu, to je brilantná hlavička."

Obranca sa zasa zdal byť príliš zaujatý defenzívnou kapituláciou hostí, než aby oslavoval svoj jemný zákrok v súperovej bránke.

"Ak mám byť úprimný, tak som to ani nevidel," povedal Quansah pre oficiálnu stránku Liverpoolu. "Asi som bol vytočený na druhú stranu, ale keď som videl, že to tam padlo, zahučal som. Dnes nad tým asi nemôžem príliš rozmýšľať, pretože som len vyčítal, že sme inkasovali tri góly a určite je to niečo, na čom treba pracovať."

Quansah bol súčasťou zadných radov Reds, ktoré prvýkrát po desiatich rokoch inkasovali dva a viac gólov v štyroch po sebe idúcich zápasoch najvyššej súťaže, ale očakáva sa, že bude dôležitou súčasťou plánov Kloppovho nástupcu.

Aj v Premier League si Jackson udržal dobrú formu z konca sezóny ďalším gólom pri strhujúcom víťazstve Chelsea 3:2 na pôde Nottinghamu Forest.

Po druhýkrát vo svojej kariére v Chelsea - po príchode z Villarrealu na začiatku kampane - Jackson skóroval v troch po sebe idúcich zápasoch. 22-ročný hráč hrozí, že nájde konzistenciu, ktorá mu chýbala počas jeho prvej sezóny v Anglicku.

Jackson mohol mať aj penaltu po tom, čo ho Nigérijčan Ola Aina počas súboja v poli stiahol na zem. Futbalové tričko Olympique Lyon Supporters online naznačil, že posledný nový účes senegalského internacionála - proti Forestu mal čerstvo ostrihaný vzhľad - môže byť zodpovedný za jeho skvelú formu; v tejto sezóne má na konte 14 gólov v 33 ligových zápasoch.

V LaLige skóroval Williams v po sebe idúcich zápasoch prvýkrát od decembra a stal sa tak 100-gólovým útočníkom svojho chlapčenského klubu Athletic Club.

V prvom polčase bol gól ghanského internacionála označený ako ofsajdový, ale tesne pred uplynutím hodiny hry odpovedal, keď sa presadil do horného rohu po tom, čo ho vystihol Ander Herrera.

Williams, ktorý je už chválený za svoju dlhovekosť, je len 20. hráčom, ktorý strelil sto gólov za Athletic, pričom v španielskej najvyššej súťaži ich má na konte 76.

"Jedného dňa bude vaša realita oveľa lepšia ako vaše sny," napísal ghanský internacionál na svojich sociálnych sieťach. "100 gólov s mojím klubom Athletic, ďakujem všetkým, poďme na viac."

Williamsov posledný zásah bol jeho 12. v tejto sezóne a potrebuje už len jeden gól, aby vyrovnal svoje kariérne maximum 13 gólov v ročníku 2018/19.

V Bundeslige je Boniface ďalšou africkou hviezdou, ktorá určite nebude chcieť, aby sa kampaň skončila.

Útočník - jedna z tohtoročných bundesligových hviezd - vsietil svoj 13. gól v najvyššej súťaži, keď majster Bayer Leverkusen rozdrvil Bochum vonku 5:0. Nigérijský útočník skóroval v závere prvého polčasu po tom, čo bol jeho spoluhráč zo Super Eagles Nathan Tella stiahnutý v pokutovom území.

Po tom, čo Bayer predĺžil svoju sériu neporaziteľnosti na 50 zápasov vo všetkých súťažiach, sa teraz sústredí výlučne na zavŕšenie neporaziteľnej kampane víťazstvom v poslednom ligovom zápase proti Augsburgu, ako aj vo finále Európskej ligy UEFA proti Atalante a vo finále DFB-Pokalu proti Kaiserslauternu.

Leverkusen - využívajúc svoj nedávno objavený pidžing - tiež apeloval na priaznivcov, aby hlasovali za Bonifaceho v ankete o nováčika roka Bundesligy po tom, čo bol nigérijský útočník nominovaný na cenu na oslavu najlepšej mladej hviezdy sezóny.

Dvadsaťtriročný Boniface bol počas svojej debutovej kampane v Nemecku štyrikrát vyhlásený za nováčika mesiaca v Bundeslige.